THC czyli tetrahydrokannabinol, należy do najczęściej występujących kannabinoidów. To również jedna z najbardziej rozpoznawalnych substancji czynnych, jaką zawiera medyczna marihuana. THC ma złą sławę, której źródłem jest psychoaktywne i odurzające działanie. Jednak ta substancja również wpływa korzystnie na organizm ludzki.
Ile THC w konopiach?
THC naturalnie występuje w konopiach, a jego ilość zależy od odmiany roślin. I tak w konopiach włóknistych THC jest mniej niż 0,2%, ale w kwiatach żeńskich konopi indyjskich (żywica, którą produkują gruczoły – trichomy), dochodzi nawet do 30% zawartości THC.
Jak wpływa THC na organizm człowieka?
THC ma podobną budowę do endokannabinoidu – anandamidu AEA, dlatego potrafi aktywować te same procesy co AEA np. stymuluje produkcję dopaminy w mózgu. Na organizm człowieka THC wpływa więc przez interakcje z receptorami układu endokannabinoidowego CB1 i CB2. Receptory CB1 znajdują się głównie w ośrodkowym układzie nerwowym, wątrobie, trzustce i w jelitach. Receptory CB2 są w układzie odpornościowym oraz pokarmowym, nerwowym (obwodowym i ośrodkowym). THC przede wszystkim pobudza działanie receptorów CB1, stąd wynika działanie psychoaktywne tej substancji.
THC w medycynie
Medyczna marihuana pomaga w leczeniu m.in. choroby Parkinsona i Alzheimera, depresji, stwardnienia rozsianego, różnego rodzaju bólów, skutków ubocznych chemioterapii (nudności, wymioty) czy padaczki lekoopornej.