THC-A jest mniej sławną substancją niż odurzająca THC. Jednak warto wiedzieć, że właśnie dzięki THC-A powstaje THC. Roślina konopi nie wytwarza bowiem bezpośrednio THC. Jaki jest jeszcze związek między THC-A i THC?
THC-A a THC
Pierwsza myśl dotyczy podobnej nazwy, jednak nazwa to nie tylko jedyny związek pomiędzy THC-A a THC. Przede wszystkim THC-A jest kwasem tetrahydrokannabinolowym. Jako związek chemiczny pojawia się wraz ze wzrostem konopi, a pod wpływem temperatury zmienia się w THC czyli w psychoaktywną substancję. To zjawisko nazywa się dekarboksylacją. THC-A uważana jest za termicznie niestabilną substancję, gdyż temperatura zmienia jej strukturę.
Działanie THC-A na organizm człowieka
Badania wciąż trwają. Jednak obecna wiedza wskazuje na to, że spożywanie kwasów kannabinoidowych może skutecznie zapobiegać przewlekłym chorobom takim jak: IBS, jaskra, fibro mialgia. Są to schorzenia wynikające z niedoborów endokannabinoidów.
Jakie ma właściwości THC-A?
- przeciwzapalne (minimalizuje np. toczeń i stany zapalne stawów),
- zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy, ponieważ aktywnie oddziałuje na trzustkę, zapewniając jej prawidłowe funkcjonowanie,
- wykazuje działanie antypadaczkowe i neuroprotekcyjne (działą jak bloker chorób neurologicznych),
- wzmacnia apetyt – stosowanie wskazane przy anoreksji, HIV,
- działa przeciwwymiotnie,
- działa antyrakowo – rak prostaty,
- rozkurcza mięśnie,
- nie odurza.